EMTA pärimusmuusikud aastal 2019: Karolin Vetevoog, Svetlana Rodionova, Laura Lehto ja Hanna-Liia Kiipus.

2019. aasta kevade teisel Reval Folgi kontserdil, mis toimub 2. märtsil kell 19 Vanalinna Muusikamajas (Uus 16c),  teevad sissejuhatuse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusika eriala esimese kursuse tudengid Karolin Vetevoog, Laura Lehto, Hanna-Liia Kiipus ja Svetlana Rodionova!

Peaesinejaks on Norra 2018. aasta pärimusmuusik – hardangeri viiulidaja Anne Hytta.

Mõned piletid meil veel on. Neid on võimalik hankida SIIT. Lähemalt saab sündmusest lugeda SIIN

Noored muusikud lubavad sissejuhatuseks vägevat kava, kust ei puudu ka Norra lood. Reval Folk on väga tänulik, et tudengid on pikalt oma etteasteks valmistunud ning astuvad 2. märtsil meie ette koos juhendaja Katariin Raskaga! Saame lähemalt tuttavaks nende maailmavaate ja arvamustega! Reval Folk küsis, EMTA pärimusmuusikute ansambli liikmed vastasid!

Mis köidab Sind EMTA pärimusmuusika õpingute juures?

Hanna-Liia: EMTA õpingute juures on parimaks osaks just see, kuidas meie osakonna inimesed kokku hoiavad. Kuna meid on vähe ning suur osa loenguid ja praktilisi tunde veedamegi just oma väikese seltskonnaga, siis oleme väga ruttu lähedasteks saanud ja tunneme end nagu üks tore pärimuspere.

 

Miks otsustasid minna õppima pärimusmuusikat? 

Svetlana: Minu teekond siiani on olnud pikk. Ma sattusin täitsa juhuslikult Viljandi Folgile neli aastat tagasi, kus mulle väga meeldis. Me sõitsime tegelikult hoopis Pärnusse, aga kuna vihma sadas, siis ma olin näinud plakatit ja me sõitsime hoopis Viljandisse ning olime terve festivali seal. Kuna olen pärit Pihkvast, siis ma ei osanud too hetk üldse eesti keelt. Töötasin sel ajal Pihkvas juristina ja tegelesin muusikaga vabal ajal. Mingiks ajaks ma unustasin selle idee tulla pärimusmuusikat õppima, õppisin iseseisvalt eesti keelt ning muusikat Pihkvas.  Aastad möödusid ja idee õppida pärimusmuusika tuli tagasi, mispärast olengi täna siin ja õpin laulmist. 

 

Miks valisid just sellise pilli?

Karolin: Torupill lihtsalt oli ühel hetkel minuga. See oli minu endagi jaoks üllatus, kuna olen ju klassikalise muusikahariduse taustaga. Praeguseks näen, miks just see pill minuni jõudis. Torupilli puhul on tegemist väga traditsioonilise instrumendiga, kuid olen enda jaoks leidnud sellest veel teisegi suuna, milleks on vaba improvisatsioon. Torupilli puhul on kaks võimalust, kas mängija valitseb pilli või pill mängijat. Mõlemad kuningad olla ei saa. 

 

Mida annab Sulle oma kursusekaaslastega ansamblis mängimine? 

Laura: Ansamblimäng annab hea võimaluse eksperimenteerida ja improviseerida oma instrumendil ning katsetada loominguliste ideedega. Selle abil õpib tundma erinevate instrumentide võimalusi ja kuidas neid lahedalt kokku sobitada. Mulle meeldib meie koosseisu puhul, et kõik on andekad, oma kogemuste ja taustaga, nii et igaühel on alati midagi erilist seadetesse panustada. Vaimustav on ka see, kui palju erinevaid instrumente me nelja peale kokku oleme võimelised mängima.

Mida on Tallinnale teie hinnangul andnud või andmas Reval Folk? 

Hanna-Liia ja Karolin: Reval Folk toob Tallinnasse suurepärased muusikud Eestist ja välismaalt ning annab pea iga kuu võimaluse tutvuda huvitava muusikaga. See kontserdisari on väga omanäoline ja annab meile, tudengitele, võimaluse end arendada ja omada uusi kogemusi ka akadeemiast väljaspool. Kõik folgi fännid Tallinnast saavad võimaluse käia koos, kuulata mõnusat muusikat ja hetkeks end pealinna kiirusest ja möllust välja rebida. Oleme väga tänulikud, et Reval Folk on loonud armsa folgipere ka Tallinnasse. 

Loe ka intervjuud EMTA pärimusmuusika eriala eestvedaja Katariin Raskaga SIIN.

 

EMTA PÄRIMUSMUUSIKA ERIALA

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusika eriala sai alguse 2006. aastal. Seal on ülikoolihariduse saanud mitmed täna edukad pärimusmuusikud ja -õpetajad Eestis. Koostöös Põhjamaade ülikoolidega on loodud ka hulgaliselt enesetäienduse võimalusi välismaal. Lähemalt saab erialast lugeda SIIN.